Domena je sestavljena iz imena in domenske končnice |
Je pomembno, za kaj se odločite? Vsekakor! Predvsem od imena domene je odvisno, kako obiskana bo vaša spletna stran. Če si boste izmislili nekaj zakompliciranega, si tega ne bo nihče zapomnil, zato boste prejeli tudi manj obiskovalcev. Če pa boste izbrali atraktivno ime, ki si ga bo moč zapomniti, hkrati pa bo tudi nakazovalo na vsebino spletišča, obstaja visoka verjetnost, da si ga bodo obiskovalci že ob prvem obisku zapomnili. In če jih bo vsebina spletne strani pritegnila, se bodo z veseljem vračali. To pa naj bi bil primarni cilj vsake spletne strani!
Tudi izbor domenske končnice je pomemben. Sicer ne tako zelo, kot izbira imena, pa vendarle. Za strani v slovenščini je najbolje imeti domensko končnico .si, saj so spletni uporabniki nanjo najbolj navajeni. Poleg nje sta med največkrat videnimi tudi .com in .net, v zadnjem času je na prepoznavnosti veliko pridobila tudi .eu. Lahko pa tudi izstopite iz kroga povprečnosti in registrirate domeno z domensko končnico .me, .guru ali kaj podobnega. Registracija domene z eno izmed ne tako klasičnih končnic običajno stane nekoliko več.
Kakšne so cene domen? |
Če vas skrbi, da vam bo registracija domene povzročala težave, naj vas pomirimo, da vam jih zagotovo ne bo, saj je postopek čisto enostaven. Na spletni strani registrarja boste v za to ustvarjen okvirček morali vnesti ime domene skupaj z domensko končnico, po preverjanju sistema, ali je izbrana domena prosta za registracijo, pa boste morali vpisati še svoje podatke in izvesti plačilo. To je vse, prav nič bolj zakomplicirano kot kupovanje elektronike ali česa podobnega preko spleta. Razlika je le v tem, da vam v primeru registracije domene nanjo ne bo potrebno čakati.
Potrebovali boste tudi spletno gostovanje |
Da boste imeli vse nared za spletno stran, pa boste morali zakupiti še spletno gostovanje. To lahko naredite kar pri istem ponudniku, pri katerem ste registrirali domeno, lahko pa se odločite tudi za drugega – cenejšega in predvsem bolj kvalitetnega.